Сонячна електростанція

Як вибрати, або спроектувати дах для сонячної електростанції.

Як вибрати або спроектувати дах під сонячну електростанцію?

В Україні максимально дозволена потужність по інвертору сонячної станції для приватного домогосподарства – 30 кВт. І багато наших клієнтів зупиняються саме на цій потужності.

Ось тут і виникає проблема – для розміщення 30 кіловат сонячних панелей, потрібно понад 200 квадратних метрів даху. І не просто даху, а даху розміщеного під оптимальним кутом 30 градусів та азимутом. Наведемо розраховану нашими фахівцями на програмному забезпеченню PVSYSTтаблицю, яка показує генерацію СЕС в залежності від розміщення:

Табчиця річної генерації СЕС
Таблиця генерації СЕС

Тому потрібно встановлюючи частину панелей на дахах, а частину на присадибній ділянці. Давай розглянемо варіанти встановлення на фото прикладах СЕС змонтованих компанією Стем Солар (фото3)

Або взагалі так: (Фото4)

Але не у всіх наших клієнтів, є бажання чи можливість розміщувати сонячну електростанцію на землі. Переважно земельні ділянки, особливо у місті та приміських селах дуже обмежені, в розмірах. Тому доводиться шукати компроміс.

Якщо у Вас вже є існуючі дахи, тоді треба взяти фізичний компас або встановити програму CompassGalaxy на Ваш смартфон. Далі необхідно відзначити дахи: в першу чергу, це дахи розташовані на південь. Тут найоптимальнішим буде кут 20-40 градусів, хоча будь який дах, повернутий на південь працює краще за інші. В другу чергу розглядаємо дахи, повернуті на південний схід та захід. Тут принцип такий самий. Східний і західний дахи також зручні, тут втрата генерації від найоптимальнішого кута складе 10-15%. Для східного і західного дахів, найоптимальнішим є кут нахилу 0-5 градусів, із зростанням кута нахилу даху, генерація незначно погіршується.

Це так само актуально і для північного даху, проте там із збільшенням кута нахилу генерація різко зменшується, тому є зміст розглядати північні дахи з кутом нахилу не більше 10 градусів.

Ще дуже важливий нюанс – наявність димоходів. Якщо тінь від димоходу потрапляє на сонячну панель, то це сильно погіршує роботу 10-20 сусідніх панелей (тобто цілого стрінга). Ця проблема має 2 вирішення:встановити на панелі оптимізатори які вирішують цю проблему, але суттєво збільшать вартість станції, або не монтувати сонячні панелі та ті частини даху, на які потрапляє тінь.
(фото5)

Тепер розглянемо варіант, що ви тільки будуєте будинок, і хочете передбачити максимально ефективне використання даху для сонячної електростанції.
Є декілька простих правил:
Димохід максимально віднести до північної стіни будинку
Мінімізувати кількість мансардних вікон, або взагалі уникнути їх
Зробити дах найпростішої форми. На такий дах: (Фото6)
Навіть 5 кВт не можливо ефективно змонтувати
Тепер поговоримо про кількість скатів та азимут повороту даху
Чотирискатний дах ми не радимо розглядати: через сладну форму там можна розмістити суттєво менше панелей, ніж на прямокутних дахах схожої площі
Найкращий варіант – це односкатний дах, з нахилом на південь. (фото7)

Проте не завжди будинок з таким дахом підійде по дизайну, та й в будівництві він не найдешевший.
Також відносно оптимальним варіантом (із втратою до 12% генерації) є двоскатний дах з східним та західним схилами. Це дозволить збереги класичний дизайн будинку, і спростить витрати на дах. Єдине, при цьому варто робити кут нахилу даху не більше 15%, далі спад генерації посилюється(фото8)

Якщо ви усвідомлюєте привабливість в майбутньому встановлення СЕС, рекомендуємо на стадії проектування будинку звернутись за консультацією в нашу компанію.
В компанії СтемСолар всі консультації безкоштовні, а отриманні фахові знання дозволять згодом встановити СЕС з максимально ефективною генерацією.